Translate

2014/10/31

Eliminacja usterek #3 Zasilanie

Z racji, że dawno nie było na tym blogu o eliminacjach usterek w komputerze klasy PC, chciałbym dziś opisać parę objawów, które mogą świadczyć o uszkodzonym zasilaczu. Na wstępie chciałbym jeszcze przypomnieć czytającym tego bloga (bo mam nadzieję że ktoś was, które weszły na tego bloga, przeczytały choć jeden post :D), że założyłem niedawno nowy blog o fizyce, będę tam umieszczał różne ciekawe rzeczy o fizyce i wszystko co ma z nią związek. Poszukuję jednak tematów od którego bym mógł zacząć i zwracam się z tym do Was - o czym mam pisać, czy to ma być o elektrostatyce, dynamice czy o fizyce jądrowej??? To zależy od was dlatego chciałbym, abyście napisali co oraz jeśli macie konkretny temat z tym związany to bardzo chętnie go też opiszę w poście :)
Zapraszam również do obserwowaniu mnie na Google+ -----> +Piotr Migroń :D
To tyle jeśli chodzi o sprawy organizacyjne. Zapraszam do czytania


1.System sam się wybudza
Często pojawiającym się problemem jest samoczynne wybudzanie się komputera, czyli wychodzenie systemu ze stanu uśpienia.
Co może być przyczyną samoczynnego wybudzania się systemu?


Elementem, który wybudza system może być np. jakaś karta rozszerzenia, a także może to być składnik systemu operacyjnego.
Można sprawdzić odpowiedź na to pytanie poprzez wpisanie komendy powercfg -lastwake w wierszu poleceń.
Można również w Menadżerze urządzeń skonfigurować tak, aby już więcej takie czynności się nie powtarzały.




2.Po uśpieniu system się nie wybudza
Teraz mamy problem zupełnie odwrotny. Powyżej przedstawiony dotyczył samoczynnego wybudzania, a teraz nie ma możliwości wybudzenia, przez co trzeba uruchamiać ponownie.
Co może być przyczyną nie wybudzania się systemu włączonego w trybie uśpienia?

Na początek warto sprawdzić, czy któryś z podzespołów nie zawiesza systemu, gdy chcemy go uśpić. Wtedy należy wejść w Podgląd zdarzeń - tam w dzienniku może się znajdować ważna informacja, dzięki której dowiemy się który komponent powoduje ten problem.
Jeśli nie znajdziemy tam nic ciekawego, co by nam pomogło, należy zaktualizować wszystkie sterowniki bardzo ważnych elementów komputera - chipset, kontroler SATA itp.
Przyczyną tego problemu może być również urządzenia wpięte do komputera takie jak: drukarka, słuchawki, dysk zewnętrzny, urządzenia USB... Wtedy najlepiej odłączyć któryś z nich i sprawdzać czy błąd dalej występuje.




3.Brak reakcji komputera
Najczęstszym problemem występującym w zasilaczach komputerów stacjonarnych PC  jest brak jakiejkolwiek reakcji podczas gdy włączamy przycisk start.
Co może być przyczyną nie włączania się komputera?

Po pierwsze należy sprawdzić czy kabel zasilający jest dobrze wpięty oraz czy zasilacz jest włączony. Możliwe też, że przyczyną może być nie zasilacz komputerowy, a listwa zasilająca do której wpięty jest kabel zasilacza.
Jeśli wszystko zostanie sprawdzone, możliwe że uszkodzony jest przycisk start. Wtedy należy uruchomić poprzez zwieranie śrubokrętem dwóch styków - do styków tych są podłączone kabelki od przycisku start. Jeśli po zwarciu śrubokrętem komputer się uruchomi przyczyną jest prawdopodobnie ten kabelek. Wtedy można go wymienić, lub podmienić z kabelkiem do przycisku Reset.
Jeśli po sprawdzeniu metodą opisaną wyżej nie uruchomi się nadal komputer, wtedy może być coś poważniejszego - prawdopodobnie uszkodzony zasilacz lub płyta główna. Wtedy najpierw najlepiej podpiąć inny, sprawny zasilacz - jeśli się komputer uruchomi to wtedy uszkodzony jest zasilacz, jeśli nadal się nie uruchomi to problem stanowiła płyta główna.





Wymieniłem tylko 3 częste problemy związane z zasilaniem komputera. Zapraszam do komentowania postu jeśli macie inne problemy związane z tym czy innym podzespołem, pomogę go rozwiązać :)
Zachęcam też do obserwowania mnie na twitterze -----> https://twitter.com/flatchjack
Wkrótce ruszam z fanpejdżem - dlatego jeśli jest ktoś chętny pomóc w jego tworzeniu to piszcie do mnie.
Pozdrawiam





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz